Tworzymy opowieści cyfrowymi narzędziami

Tworzenie dobrych, wciągających treści, to jeden z wymogów dzisiejszego świata i bardzo pożądana kompetencja. Warto ćwiczyć te umiejętności już od najwcześniejszych etapów edukacyjnych.

Kto nie ma jeszcze w swoich zasobach kości opowieści, czyli Story Cubes lub świetnej planszówki “Dixit”  – szczerze polecamy uzupełnić zbiory.

Jest sporo sposobów na to, żeby pobawić się tworzeniem historii wykorzystując do tego celu narzędzia cyfrowe.

Brak fizycznych kości opowieści łatwo da się zastąpić prostą aplikacją – Story Dice , która dostępna jest zarówno w wersji na Androida (TUTAJ)  jak i iOS (TUTAJ). Takie ćwiczenie tworzenia historii, storytellingu jest atrakcyjne dla każdej grupy wiekowej. Co więcej, świetnie integruje pokolenia. Wystarczy instalacja na urządzeniu i mamy gotowe narzędzie na nasze zajęcia.

Z czego można jeszcze skorzystać? Wystarczy proste ćwiczenie w narzędziu takim jak np. Wordwall. Kilka prostych pytań osadza historie w pewnych ramach, wzbudzając jednocześnie emocje i popychając do dyskusji.

Element losowości, możemy też wprowadzić wykorzystując planszę od Twistera lub budując prosty mechanizm ruletki, chociażby z klocków Lego.

No właśnie – klocki Lego. To znakomity sprzymierzeniec na takich zajęciach. W naszej pracy korzystamy często z (wycofanych niestety ze sprzedaży) zestawów Lego Education Story Starter. Jednak, tak naprawdę, wystarczy, żeby każdy z uczestników zajęć przyniósł na zajęcia garść klocków i kilka figurek, by zadziała się magia.

Zaangażowanie uczniów bardzo łatwo przekuć w naukę kompetencji cyfrowych. Zazwyczaj proponujemy im tworzenie animacji poklatkowych, wykorzystując do tego smartfon i darmową aplikację PicPac (KLIKNIJ) lub zgranie zdjęć ze smartfona na komputer i stworzenie takiego filmu w aplikacji Zdjęcia wbudowanej w Windows 10.

Planowanie przebiegu wydarzeń, dobieranie postaci – czyli ludzików, kierowanie ruchem danej postaci, robienie zdjęć mocno angażuje. Efekty niemal zawsze są spektakularne 🙂

Film stworzony w aplikacji Pic Pac

Film stworzony w aplikacji Zdjęcia

A inne narzędzia? Takich nie brakuje. Również tych w wersji bezpłatnej. Młodszym proponujemy tworzenie komiksów. Ostatnio odkryliśmy, że świetnie sprawdza się do tego celu Canva. (KLIKNIJ) Nawet w bezpłatnym planie tej aplikacji mamy do wyboru mnóstwo szablonów, które w prosty sposób możemy edytować – dodawać kolejne sceny, postaci, emocje, zmieniać tła. Proste i efektowne. Wpiszcie w wyszukiwarkę Canvy frazę “komiks” i przejrzyjcie dostępne możliwości.

Obraz przedstawiający komiks wykonany w aplikacji „Canva”
Grafika przedstawiająca szablon do tła komiksu w aplikacji „Canva”
Grafika przedstawiająca szablon do stworzenia komiksu w aplikacji „Canva”

Co dla starszych? Tutaj możemy sobie pozwolić na bardziej skomplikowane działania. Tym, którzy nie mają pomysłu polecamy zapoznanie się z generatorem. Tak… Opowieści, a właściwie ich kanwę, główne postaci i wątki można szybko wygenerować. Wprawdzie po angielsku, ale uczynny tłumacz, np.: w przeglądarce, szybko sobie z tym poradzi. Wielkim plusem jest to, że takie narzędzie przełamuje niepewność, twórczy opór i brak weny. Sami oceńcie, czy przyda się wam na zajęciach. Link do generatora: https://www.character-generator.org.uk

Zrzut z aplikacji internetowej do generowania postaci oraz ich osobowości
Grafika opisująca podstawowe informacje wygenerowanej postaci
Grafika przedstawiająca osobowość wygenerowanej postaci

Mamy nadzieję, że te kilka inspiracji ułatwi i uprzyjemni Wam pracę.

I pamiętajcie o naszym kursie „Tworzenie interaktywnych ćwiczeń na platformie Wordwall.net”, który szczegółowo omawia to narzędzie. Polecamy, bo to kawał dobrej, trenerskiej roboty i opowieść o tym jak ułatwić i usprawnić sobie pracę.

Grafika promocyjna kurs „Tworzenie interaktywnych ćwiczeń na platformie Wordwall”

Podobne wpisy