| |

Muzeum dla nas – projekt młodzieżowy

Młodzież w dzisiejszych czasach często postrzega muzea jako miejsca nudne i nieciekawe. Dzięki projektowi „Muzeum dla nas”, stworzonemu przez Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym we współpracy z uczniami Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnymi i  zespołem z Edukacji 3.0, ta perspektywa uległa zmianie.

Inicjatywa ta zaowocowała zaangażowaniem młodzieży w tworzenie konkretnych elementów wystawy muzealnej. Działania projektowe dały im niepowtarzalną okazję do aktywnego uczestnictwa w życiu muzeum i mądrego wykorzystania multimediów. Kluczowym celem projektu była kreacja interaktywnej ścieżki edukacyjnej, z myślą o urozmaiceniu wystawy „W przełomowej dolinie środkowej Wisły”. Dzięki niemu zwiedzający mogą przenieść się w fascynujący świat gier i zagadek, wspomagając w trudnych zadaniach bohaterów: Kazika oraz Esterkę. To propozycja dla każdego, niezależnie od wieku – czy to dzieci, czy dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie.

Współpraca trzech instytucji – szkoły, Edukacji 3.0 oraz muzeum, zaowocowała unikatowym doświadczeniem dla uczniów klas VI-VIII. Pod okiem specjalistów z Oddziału Przyrodniczego MNKD oraz Edukacji 3.0, młodzież miała okazję zgłębiać tajniki pracy muzealników, zasad tworzenia ekspozycji oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w instytucjach kultury.

Odtwórz wideo

Filmik podsumowujący realizację projektu „Muzeum dla nas”.

“Zainspirowały nas potrzeby i pomysły uczniów miejscowej szkoły podstawowej. W poszukiwaniu nowych form komunikacji z młodym pokoleniem doszliśmy do wniosku, że muzeum nie może być żywą skamieliną i powinno używać nowoczesnych form pracy i środków przekazu. Stało się to szczególnie istotne obecnie – kiedy nasz kraj dotknęła pandemia koronawirusa i możliwości bezpośredniej edukacji przyrodniczej, zarówno w muzeum, jak i w terenie, zostały bardzo ograniczone. W 2019 roku wspólnie z młodzieżą stworzyliśmy aplikację Mały przewodnik po Kazimierzu Dolnym. Wtedy się okazało, że dzieciaki znają mnóstwo niesamowitych miejsc w okolicy i że przyroda je fascynuje. Szkoda było nie wykorzystać takiego potencjału. Dlatego postanowiliśmy zrealizować nowy projekt, z aplikacją przyrodniczą Mały przyrodnik. Przygoda w Kazimierzu Dolnym.”

 Joanna Szkuat, Oddział Przyrodniczy MNKD

Etapy realizacji projektu "Muzeum dla nas"

Uczestnicy projektu wzięli udział w różnorodnych spotkaniach, począwszy od warsztatów o zasobach kultury w sieci, prawach autorskich, spotkaniu z artystą-plastykiem Piotrem Fąfrowiczem,  kończąc na praktycznych warsztatach tworzenia mini aplikacji pod czujnym okiem grafika cyfrowego i programisty. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności w obróbce cyfrowej, tworzeniu animacji poklatkowych oraz w innych formach prezentacji multimedialnych. Najważniejsze było to, że każdy miał okazję wyrazić swoją kreatywność.

Filmik prezentujący wybrane animacje poklatkowe stworzone przez uczestników projektu “Muzeum dla nas”. Animacje są wykorzystywane jako materiały promocyjne w muzeum.

Plakat dotyczący projektów realizowanych w Oddziele Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego  w Kazimierzu Dolnym zaprezentowany podczas I International Non-Formal Education Congress in Lublin

Kulminacją projektu była realizacja koncepcji atrakcyjnej ścieżki edukacyjnej, którą dziś możemy podziwiać na wystawie. Mini aplikacje stanowią uzupełnienie do wystawy, a interaktywny charakter prezentacji przyciąga zarówno młodszą, jak i starszą publiczność.

Dzięki współpracy tych trzech instytucji oraz aktywnemu udziałowi młodzieży udało się stworzyć coś wyjątkowego. Projekt „Muzeum dla nas” jest dowodem na to, że kultura nie musi być nudna – wystarczy spojrzeć na nią z nowej, świeżej perspektywy. 

Projekt powstał w ramach programu rządowego „Edukacja kulturalna 2022” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dowiedz się więcej na temat aplikacji

Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym

Mały Przyrodnik. Przygoda w Kazimierzu Dolnym

Similar Posts