Jeśli nie znacie jeszcze Google Earth – koniecznie wypróbujcie, bo spojrzenie z lotu ptaka na całą planetę jest niezapomnianym wrażeniem. Wszystko to dzięki zdjęciom satelitarnym, widokom terenu 3D kuli ziemskiej i budynków 3D w setkach miast na całym świecie.
Znajdziecie tam również dużo materiałów edukacyjnych i gotowych scenariuszy stworzonych m.in. przez BBC Earth, NASA i National Geographic, kreatora własnych wycieczek, funkcje odkrywania naszej planety wg rozmaitych kryteriów itp.
To wspaniałe i często zapierające dech narzędzie, które dzięki integracji ze Street View doprowadzi was – wirtualnie – pod drzwi Waszego domu czy szkoły.
Z Google Earth możesz korzystać w przeglądarce lub zainstalować aplikację na urządzeniu mobilnym. Dostępne są wersje na urządzenia z systemem Android (KLIK) i iOS (KLIK). Wystarczy, że odwiedzisz Sklep Google czy App Store.
Wersja przeglądarkowa i ta na komputer różnią się funkcjonalnościami. W przeglądarce możemy dodatkowo tworzyć wirtualne wycieczki.
To potężne narzędzie od Google właśnie wprowadziło nową, świetną funkcję Timelapse. Dzieki niej możemy prześledzić jak zmieniała się nasza planeta od roku 1984 do 2020. Przeanalizowano mnóstwo danych, co wymagało ogromnej mocy obliczeniowej. Bazowano na zdjęciach zebranych przez lata w programie Landsat NASA i i programie Unii Europejskiej Copernicus.
Przetestujcie sami, wystarczy wybrać dowolne miejsce globu (KLIK).
W serwisie You Tube zgromadzono również ponad 300 gotowych przykładów z różnych miejsc świata (przykłady z Polski pochodzą z Warszawy i gminy Wronki). Tutaj link do całej playlisty (KLIK)
Najciekawsze są jednak kompilacje dotyczące oceanów, miast czy lasów. Te ostatnie najbardziej uświadamiają nam jak bardzo ingerujemy w ekosystem i jakie zmiany poczynił człowiek w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat.
Wiedzieliście, że Dubaj, Las Vegas czy Szanghaj, w ciągu niecałych 40 lat zwielokrotniły znacznie liczbę mieszkańców. Miasta są odpowiedzialne za 70% światowej produkcji dwutlenku węgla.
Warto odtwarzać z dźwiękiem. A widoki są zdecydowanie smutne. Lasy znikają w zastraszającym tempie, ich eksploatacja jest bardzo intensywna w niemal każdej części świata. Przewiduje się, że 60 % lasów deszczowych zniknie do roku 2050, co będzie miało ogromny wpływ na klimat.
Warto zobaczyć, jak szybko zachodzą zmiany na obszarach wodnych jaki wpływ mają na środowisko np. tamy czy ocieplanie się klimatu.
Jak potrafi zniknąć lodowiec? Szybko. Za szybko. Zobaczcie co się stało w Nowej Funlandii, Grenlandii czy na Alasce. Wpływa to na podnoszenie się poziomu wód w oceanach. Które rejony świata i miasta są w niebezpieczeństwie? Warto sprawdzić.
Google wykonało kawał świetnej roboty dostarczając nam takich wizualizacji danych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na wirtualne zwiedzanie naszej planety.
Czy działania wychowawcze i profilaktyczne szkoły odpowiadają potrzebom uczniów? Ilu uczniów angażuje się w pozytywne formy działań, które wspierają ich w rozwoju? Jakie problemy dominują…
Mało jest takich truizmów jak stwierdzenie, że „młodzież gra w gry”, przy czym większość dorosłych zapewne od razu ma na myśli gry wideo, a nie…
Czy Dzień Dinozaura obchodzimy tylko 26 lutego? Zdecydowanie nie. Większość z nas ma za sobą czas fascynacji tymi prehistorycznymi gadami. Tym bardziej jesteśmy w stanie zrozumieć naszych…
Połączenie tego, co najlepsze w zdobyczach świata technologii, z tym, co piękne i wartościowe w kulturze, tak jak to ma miejsce dzięki platformie Google Arts…
Kiedy piszę ten post, mija prawie 10 lat, od kiedy rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality, AR) stała się przedmiotem moich zainteresowań. Nie pamiętam dokładnie, ale przypuszczam,…
Na Dzień Kobiet i na każdy dzień roku. To była prawdziwa przyjemność tworzyć taki materiał. Wkład kobiet w rozwój nauki jest nie do przecenienia. Warto…