Przewodnik po inspiracjach i narzędziach konstruktora

Artykuł ukazał się w numerze 1/2020 (03) czasopisma „Programista Junior

Wiecie już sporo o programowaniu, fascynują nas gry, ich grafika i mechanika oraz możliwości edukacyjne i rozrywkowe jakie ze sobą niosą. A co z urzeczywistnianiem marzeń o skomplikowanych konstrukcjach? Prototypach wynalazków, które z łatwością (albo i nie) można testować? Papier, nożyczki klej nie zawsze wystarczają do takich eksperymentów. Klocki. Klocki? Tak klocki. Nieważne czy to te z firmy Lego czy też inne, mniej znane. Zajrzyjmy w miejsca, które mogą być dla Was inspiracją, źródłem wiedzy o ich możliwościach konstrukcyjnych.

Netflix

The Toys That Made Us

Jeśli macie dostęp do popularnego serwisu streamingowego Netflix, odszukajcie serię filmów dokumentalnych Toys That Made Us. To wspaniałe lekcje o procesach powstawania popularnych zabawek, którymi bawicie się dzisiaj i którymi fascynowali się Wasi rodzice. Warto zobaczyć, jak nad jakimś przedmiotem głowi się cały zespół ludzi i jak ważna jest współpraca oraz umiejętność wysnuwania wniosków z porażek, które spotykają konstruktorów i projektantów w ich procesie twórczym. Na szczególną uwagę zasługuje odcinek o pewnych popularnych klockach… Ciekawe, czy zgadniecie o którą firmę chodzi.

Zrzut ekranu z aplikacji Netflix

Boston Dynamics

Czy znacie Big Doga? A może Atlasa? Nie? Koniecznie zajrzyjcie w sieci na strony poświęcone amerykańskiej firmie Boston Dynamics, która zajmuje się inżynierią i robotyką oraz tworzy fascynujące roboty na potrzeby amerykańskiej armii. Brzmi niebezpiecznie? Być może, ale dla osób pragnących konstruować np. roboty to jeden z przykładów jak robić to na najwyższym poziomie. Te zaawansowane technologicznie mechanizmy możecie zobaczyć na kanale YouTube firmy.

Zrzut ekranu z aplikacji Youtube

Gdzie po wiedzę? Literatura fachowa.

Jeśli myślimy o konstruowaniu mechanizmów i maszyn na miarę robotów jak z firmy Boston Dynamics warto zacząć swoją drogę od budowania modeli z popularnych klocków Lego Technics a dopiero w następnej kolejności Mindstorm EV3. Łatwo się zagubić w świecie kół zębatych, osi, silników, rozwiązań pneumatycznych, skrzyń biegów itp. Dla każdego początkującego zapaleńca i zaawansowanego wielbiciela mechaniki Lego taką swoistą biblią wiedzy na ten temat będzie „Nieoficjalny przewodnik konstruktora Lego Technic”. To książka napisana przez Pawła „Sariela” Kmiecia. Autor, to doświadczony budowniczy modeli z klocków Lego, co doskonale dokumentuje również na swojej stronie sariel.pl gdzie można przejrzeć i ściągnąć gotowe, autorskie instrukcje oraz tutoriale. Jego książka nie jest instrukcją budowy kilku modeli, lecz omawia krok po kroku zagadnienia mechaniki, prezentuje części które składają się na konstrukcję modeli wraz z opisem ich specyfiki i możliwości. Sprawia, że czytelnik dostaje narzędzie do tego, żeby rozpocząć samodzielnie przygodę z Lego Technic i uwolnić tkwiącą w nim kreatywność. Sariel twierdzi, że „można pokazać fenomenalny talent garstką klocków”. I tak rzeczywiście jest!

Kolejną osobistością w świecie klocków Lego jest Yoshihito Isogawa. Ten niesamowity, bardzo profesjonalny, precyzyjny i pomysłowy Japończyk ma ponad… 46 lat doświadczenia w budowaniu konstrukcji z klocków Lego. Tak, tak – miłość do klocków można przekuć w poważny biznes. Pan Isogawa jest autorem wielu książek poświęconych Lego oraz najróżniejszych warsztatów związanych z najpopularniejszymi klockami na świecie. Warto sięgnąć po jego, przetłumaczoną na język polski, dobrze zilustrowaną pozycję  – „Lego Mindstorm EV3. Niesamowite projekty”. Po więcej inspiracji i informacji zaglądajcie na stronę – isogawastudio.co.jp

Chyba nie ze sklepu budowlanego, czyli skąd wezmę części?

Na pewno nie ze sklepu budowlanego. Zakupy kolejnych modeli z oferty katalogowej przynoszą mnóstwo radości jednak dla żądnego ulepszeń i zmian młodego konstruktora będą potrzebne nowe części.
Klocki specyficzne, specjalistyczne ,rzadkie ale również zwykłe, których nam brakuje, by stworzyć wymarzony model, kupimy zarówno np. w serwisie aukcyjnym Allegro (tam warto polować na używane zestawy sprzedawane nawet na kilogramy) ale również w innych, dedykowanych miejscach.

Lego.com – oficjalny serwis tego potężnego koncernu, gdzie odnajdziemy nie tylko gotowe zestawy z bieżącej oferty ale również miejsce o nazwie „Pick a Brick”, czyli wyszukiwarkę klocków za pomocą różnych parametrów – numeru seryjnego, koloru czy kategorii. Później wystarczy już tylko kliknięcie i dokonujemy zakupu.

BrickLink.com – serwis i największy, ciągle aktualizowany wirtualny sklep, gdzie można znaleźć sprzedawców z całego świata, którzy wystawiają swoje klocki. Każdą znajdującą się tam część możesz w kilka chwil zamówić i szybko sprowadzić do domu.

Zrzut ekranu ze strony Bricklink

Nie młotkiem i śrubokrętem - narzędzia cyfrowe dla konstruktora.

W pracach związanych z opracowywaniem koncepcji modelu, jego wyglądu, prowadzeniu obliczeń pomoże nam szereg narzędzi cyfrowych.

Lego Gear Calculator, Lego Wheels Tool, Lego Unit Converter, Lego Colors Table – te wszystkie aplikacje odnajdziemy w sklepie Google Play. Ich twórca jest wspominany już Sariel, który swoje doświadczenie przekuł w autorskie aplikacje wspomagające proces tworzenia.

TinkerCad.comkażdy, kto sądzi, że modelowanie 3D to wyzwanie, powinien przetestować to narzędzie. Bardzo intuicyjne, idealne na początek zabawy z modelowaniem na potrzeby druku 3D, czy nawet tworzenia modeli do własnego świata w Minecraft. Zaprojektujemy w nim swój model a następnie przekonwertujemy na taki złożony z klocków. Rewelacja!

Zrzut ekranu ze strony TinkerCad

Czy ktoś mi pomoże? W grupie raźniej.

To świetna sprawa, jeśli w swoich przemyśleniach i dylematach nie jest się osamotnionym. Social Media czyli media społecznościowe to opcja dla osób w wieku 13+. Znajdziemy tam mnóstwo wsparcia w grupach konstruktorów, tych skupiających osoby z kół naukowych na uczelniach, a także tych prowadzonych przez dystrybutorów. Tak się składa, że grupy społecznościowe są bardziej dynamiczne niż fora internetowe. Mnożą się albo dla odmiany znikają lub też ruch na nich zamiera, jeśli nie sa odpowiednio moderowane. Na pewno warto dołączyć do Facebookowej grupy Lego Polska i Lego Technic Polska. Odnajdziecie tam rady, wskazówki, będziecie mogli uczyć się na błędach innych konstruktorów a także zadacie pytanie, bądź pochwalicie się swoimi osiągnięciami.

Zrzut ekranu z aplikacji Facebook

Łał! - inspiracji szał.

Gdzie najłatwiej znaleźć inspirację? Oczywiście na YouTube! Tam mają świetnie prowadzone kanały zarówno nasz utalentowany Sariel jak i genialny Yashihito Isogawa. Koniecznie musicie na nie zerknąć. Satysfakcja gwarantowana!

Zrzut ekranu z aplikacji YouTube

Nie wszystkie kanały dynamicznie rosną w siłę i liczbę subskrybentów. Nie oznacza to, że nie warto na nie zaglądać. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej macie kilka propozycji. Kanałów polsko i obcojęzycznych.

W obfitości dostępnych materiałów, przykładów rozwiązań, budowli, konstrukcji mechanicznych łatwo znaleźć interesujące nas elementy. Równie łatwo wpaść w pułapkę niedokończonych pomysłów… Pamiętajcie „Done is better than perfect”. Życzę Wam wytrwałości i uporu w budowaniu i eksperymentowaniu.

Podobne wpisy