Kolorowanki ze sztuczną inteligencją
Boom na sztuczną inteligencję trwa. Coraz częściej zastanawiamy się w jakich dziedzinach życia nas zastąpi, które ułatwi, a w których okaże się nie do zastąpienia? Dyskusja wciąż się toczy i pewnie trudno będzie o jednoznaczną odpowiedź. Niemal codziennie dowiadujemy się o nowych aplikacjach opartych na rozwiązaniach AI, słyszymy o stosowaniu ChatuGPT do pisania wypracowań i odrabianiu prac domowych. Jak w tym wszystkim się odnaleźć? A przede wszystkim jak wykorzystać narzędzia AI w szkole? To właśnie na te dwa ostatnie pytania chcielibyśmy odpowiedzieć w nowej serii artykułów, w których będziemy opisywać działanie i możliwości zastosowania różnych narzędzi korzystających ze Sztucznej Inteligencji. Zaczynamy od prostego narzędzia, które może być stosowane na zajęciach nawet z najmłodszymi uczniami – Petalica Paint!
Czym jest Petalica Paint?
Petalica Paint (https://petalica.com/), to narzędzie, które pozwala kolorować obrazki przy użyciu sztucznej inteligencji, co może być alternatywą do używania Painta do kolorowania obrazków, na lekcjach informatyki. Petalica Paint, to znacznie prostsza aplikacja, bo naszym zadaniem jest jedynie wskazać sztucznej inteligencji, które elementy obrazka powinny mieć odpowiedni kolor poprzez malowanie po nich. Następnie algorytmy pokolorują cały obrazek w wybranym przez nas stylu. Sztuczna inteligencja. Petalica Paint pozwala nam kolorować szkice, które pobierzemy z internetu.
Petalica Paint zawiera kilka przykładowych obrazki, które możemy pokolorować wybierając opcję „Colorize a sample image” lub przesłać własny plik, na przykład pobrany z internetu, poprzez skorzystanie z opcji „Upload sketch image”.
Strona główna Petalica Paint
Co potrafi Petalica Paint?
Podstawową funkcją Petalica Paint jest kolorowanie szkiców-kolorowanek, czyli obrazków składających się z czarnych linii, na które zostaje naniesiony kolor. Możemy jednak też remiksować kolorowe obrazy czy zdjęcia, co daje bardzo ciekawe efekty.
Zdjęcia remiksowane automatycznie przy użyciu Petalica Paint. Źródła zdjęć: Pexels, Unsplash, Pixabay (domena publiczna)
Po wybraniu/przesłaniu obrazka jest on automatycznie kolorowany przez AI, możemy to jednak zmienić.
Rysunek pokolorowany przez AI automatycznie.
Kolorowanie odbywa się przez wybranie odpowiedniego koloru i narysowanie linii na szkicu, a nałożenie koloru odbywa się automatycznie. Możemy wybrać jeden z trzech stylów kolorowania – „Tanpopo”, „Satsuki” lub „Canna”, a po wszystkim pobrać naszą pracę na swoje urządzenie.
Od czarno-białej grafiki z Internetu do wyjątkowej kolorowanki
Skąd wziąć odpowiednie obrazki do kolorowania? Do zastosowań edukacyjnych najlepsze będą obrazki z internetu!
Najlepiej użyć wyszukiwarki Google, wpisać interesujący nas temat, np. „wiosna” i dodać słowo „kolorowanka” lub „szkic”. Możemy też przetłumaczyć na angielski temat, który nas interesuje i dodać słowo „sketch” (szkic).
Procedura pobrania i zremiksowania obrazu z internetu została pokazana poniżej (warto skorzystać z darmowych licencji).
- W wyszukiwarce Google wpisujemy interesujący nas temat i dodajemy słowo “kolorowanka”.
- Wybieramy “Grafika”.
- Aby mieć pewność, że możemy swobodnie korzystać z danego obrazka, możemy użyć opcji “Prawa do użytkowania” i wybrać “Licencja Creative Commons”.
- Wybieramy interesujący nas obrazek, klikamy prawym przyciskiem myszy i używamy “Otwórz grafikę na nowej karcie”.
- Klikamy prawym przyciskiem myszki, używamy “zapisz grafikę jako” i zapisujemy ją na swoim komputerze.